Konsultacje Psychologiczne dla Dzieci i Młodzieży
„To właśnie przez odkrycia kształtuje się prawdziwa wiedza.” Jean Piaget
tutaj zacznij
Czym jest konsultacja psychologiczna dla dzieci i młodzieży
Jest to czas, w którym jako rodzic możesz zaciągnąć porady o swoim dziecku lub odpowiedzieć sobie na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Może to być też czas, który pomaga młodym ludziom lepiej zrozumieć ich myśli, uczucia, emocje i zachowania. Czasem też jest również wstępem do zaplanowania dalszej psychoterapii.
Rozpoczęcie psychoterapii w przypadku dzieci i młodzieży zawsze zaczyna się od rodzica – czyli od zdefiniowana trudności i obszarów do pracy psychologicznej. U mnie skorzystasz z konsultacji psychologicznych, ale jeśli zaistnieje taka potrzeba pokieruje wasze kroki ku najlepszym specjalistom w zakresie psychoterapii.
PIERWSZA KONSULTACJA
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Pierwsza wizyta tzw. konsultacja psychologiczna, to zebranie wywiadu o dziecku i sytuacji, postawienie wstępnej diagnozy – w celu wybrania najlepszej formy pomocy.
Po takim spotkaniu (czasami potrzeba 3 -max. 5 spotkań) dowiesz się, jak wygląda obecna sytuacja psychologiczna Twojego dziecka, a także jakie stoją przed Wam możliwości terapeutyczne. Otrzymasz wsparcie i kontakty do różnych specjalistów. W przypadku konsultacji dzieci – pierwsze spotkania odbywają się z rodzicami lub opiekunami prawnymi.
jak się przygotować?
Przed pierwszą wizytą możesz spróbować odpowiedzieć na pytania
Zanim umówisz się na konsultację psychologiczną dla swojego dziecka, zastanów się, jakie pytania chcesz zadać. Zachęcam do zapisania na kartce istotnych informacji na ten temat. W przypadku pytań, które wydadzą się zbyt przytłaczające, nie wahaj się tego zakomunikować – nie będę naciskać na odpowiedź i zawsze możemy zająć się tym problemem w innym, lepszym czasie.
- Od kiedy trwa problem?
- Jak wygląda nasilenie objawów w ciągu dnia?
- Czy w życiu Twojego dziecka wydarzyło się coś ważnego lub trudnego zanim pojawiły się objawy trudności?
- Jak problem wpływa na Twoje życie i codzienność?
- Co robisz, jako rodzic, aby radzić sobie z problemem?
- Czy tego typu trudności pojawiały się już wcześniej?
- Konsultowałeś już ten problem u innych specjalistów? Jeśli tak to zabierz dokumenty jakie pozostały po tych konsultacjach, również medyczne.
- Jakie masz oczekiwania od psychologa?