Konsultacje Psychologiczne dla Dorosłych

“Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku” Lao-tzu

witaj!

Dla kogo jest pomoc?

Dla każdego, kto w danym momencie swojego życia przeżywa cierpienie lub jakąkolwiek trudność. Jestem tutaj, aby wysłuchać, odkryć Twoje potrzeby i motywacje oraz pokazać Ci możliwości – nawet jeśli obecnie sam w to nie wierzysz i jest Ci trudno prosić o wsparcie. Oferuję konsultacje psychologiczne dla osób powyżej 18 roku życia. Jestem przekonana, że każdy zasługuje na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Możesz do mnie się zgłosić w przypadku różnorodnych problemów i wyzwań, takich jak:

  • Problemy z relacjach: Bez względu na to, czy masz trudności w relacjach rodzinnych, partnerskich, czy społecznych, pomogę Ci znaleźć zdrowsze rozwiązania.

  • Stres i przeciążenie: W dzisiejszym szybkim tempie życia, stres może stać się uciążliwy. Naucz się zarządzać stresem i odzyskaj spokój.

  • Kryzys i doświadczenia trudne: Pomagam w procesie przechodzenia przez trudne doświadczenia. Pamiętaj, że to co dla innych może być łatwe, dla Ciebie łatwym może nie być – wszystko zależy od tego, ile zasobów w danej chwili posiadasz.

  • Problemy z samopoczuciem: Jeśli czujesz się przytłoczony codziennymi wyzwaniami, pomogę Ci znaleźć Twoje zdrowe sposoby na powrót do równowagi.

  • Depresja i lęki: Jeśli odczuwasz uczucia smutku, lęku, lub bezradności – jestem tutaj, aby Ci pomóc.

  • Objawy somatyczne: Sprawdzimy wspólnie czy Twoje migreny, rwa kulszowa, trudności w utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała, wahania hormonalne mają podłoże psychologiczne.

    Czasami możesz nie wiedzieć, co Ci dolega – i to jest ok! Czasami jest tak, że nie potrafimy sami rozpoznać swojego stanu – w takich sytuacjach potrzebujemy jak lustra – drugiej osoby. Wspólnie przyjrzymy się nurtującym Cię pytaniom i nazwiemy sytuację, w której się właśnie znajdujesz – będzie to punkt wyjścia do dalszych działań. 
    Jestem po to, aby zaprojektować dla Ciebie  ścieżkę pomocową. 

    Rozpocznijmy tę podróż razem! 

 
formy pracy

czym są konsultacje?

Konsultacje psychologiczne to zebranie wywiadu o Tobie i postawienie wstępnej diagnozy – w celu wybrania najlepszej formy pomocy.  Po takim cyklu (nie zawsze dzieje się to podczas pierwszego spotkania, czasami trwa do 3 lub max. 5 ),lepiej zrozumiesz siebie i  swoje zasoby. Ustalimy też konkretne kierunki dalszej pomocy. Spotkania dadzą Ci możliwość wspólnego zrozumienia oraz zorientowania się w trudnościach, z którymi się zmagasz. Przez dokładne zbadanie i omówienie problemów, mogę lepiej Cię poznać, Twoją historię oraz kontekst, w jakim występują trudności.

Konsultacja psychologiczna pełni również inną rolę. Czasami możesz szukać pomocy w celu uzyskania wiedzy lub wsparcia na konkretny temat, który jest dla Ciebie istotny, ale konsultacja nie zawsze prowadzi do rozpoczęcia terapii. Czasami wystarczy psychoedukacja lub poradnictwo psychologiczne. Nie zawsze jednak tak się dzieje – wówczas otrzymasz ode mnie informację o możliwych specjalistach i ścieżkach pomocowych.

Pamiętaj, że aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, nie musisz czekać do chwili, gdy już jest bardzo źle! O zdrowie, również psychiczne, należy dbać każdego dnia.  

 

jak się przygotować?

pierwsza wizyta

Jeśli to Twoja pierwsza sesja z psychologiem, może towarzyszyć Ci niepokój i niepewność, co jest zrozumiałą reakcją na nową i nieznaną sytuację. Warto jednak otworzyć się na to doświadczenie i pozwolić swoim uczuciom i myślom być takimi, jakie są, nawet jeśli nie są one w danym momencie przyjemne. To stanie się punktem wyjścia dla naszej pracy. Często trudno jest ubrać swoje uczucia w słowa – nie musisz się tym jednak przejmować. Będę zadawać Ci pytania, które pomogą Ci opisać to, co czujesz. Wszystko, co powiesz na konsultacji nie wyjdzie poza ściany gabinetu – obowiązuje mnie tajemnica zawodowa, gdyż pracuję z zachowaniem zasad etyki. Korzystam jednak z superwizji, gdzie omawiam przebieg mojej pracy z zachowaniem tajemnicy zawodowej.

Jeśli planujesz skorzystać z konsultacji psychologicznej, zastanów się wcześniej nad pytaniami pomocniczymi. Warto zapisać informacje dotyczące problemu na kartce, lecz nie jest to konieczne. Pamiętaj, że jeśli jakieś pytanie wyda Ci się zbyt trudne, możesz mi o tym powiedzieć, nie będę naciskać na odpowiedź, możemy odłożyć to na lepszy czas.

  •  Od kiedy trwa problem i jakie objawy występują?
  • Jak wygląda ich nasilenie w ciągu dnia? Jeśli zauważasz znaczne różnice warto poobserwować siebie przez kilka dni i przyjrzeć się czynnikom, które na to wpływają.
  • Czy w Twoim życiu wydarzyło się coś ważnego lub trudnego zanim pojawiły się objawy Twoich trudności?
  • Jak problem wpływa na Twoje życie i codzienność?
  • Jak wygląda Twoja sytuacja bytowa, mieszkaniowa, jakie są Twoje relacje z osobami bliskimi?
  • Co robisz, aby radzić sobie z problemem?
  • Czy tego typu trudności pojawiały się już wcześniej?
  • Jakie masz oczekiwania względem psychologa?
Pamiętaj, że Twój dobrostan jest dla mnie najważniejszy.

 

rozwiej swoje wątpliwości

Czym się różni konsultacja od psychoterapii?

Cel spotkań
KONSULTACJA

Pomoc w poszukiwaniach rozwiązań konkretnego krótkoterminowego problemu, który nie wymaga zagłębiania się w osobowość czy przeszłość

PSYCHOTERAPIA

Leczenie schorzeń, zaburzeń oraz nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki

Częstotliwość spotkań
KONSULTACJA

Dowolna

PSYCHOTERAPIA

Zazwyczaj 1 w tygodniu

Długość procesu
KONSULTACJA

Krótkotrwały (od 1 do kilku spotkań)

PSYCHOTERAPIA

Długotrwały (od kilkunastu do kilkudziesięciu)

Szukanie źródeł problemu
KONSULTACJA

Nie rozpatruje źródeł i ukrytej motywacji. Nie analizuje głębokich przyczyn problemu.

PSYCHOTERAPIA

Odkrywanie natury problemów. Szeroki proces diagnostyczny i terapeutyczny, oparty na współpracy pacjenta z psychoterapeutą.

Praca z emocjami
KONSULTACJA

Uświadomienie odczuwanych emocji. Rozpoznanie i nazwanie aktualnych emocji.

PSYCHOTERAPIA

Głęboka praca nad rozumieniem i przetwarzaniem emocji, w tym tłumionych uczuć.

Rozwój i zmiana
KONSULTACJA

Dyskusja o możliwych krokach w kierunku zmiany. Bez uczenia się nowych zachowań.

PSYCHOTERAPIA

Aktywne wsparcie w procesie długotrwałego rozwoju i wprowadzania pozytywnych zmian w życiu z uczeniem się nowych zachowań.

współpracuje ze mną

mgr Katarzyna Figlewicz

mgr Katarzyna Figlewicz - psycholożka, położna

Wspiera podczas konsultacji psychologicznych online