Człowiek w Zderzeniu z Nowymi Technologiami

Kornelia Szymańska


Wpis przygotowała Kornelia Szymańska – Praktykantka w Strefach Rozwoju

W dzisiejszym świecie, w którym innowacje technologiczne zmieniają się błyskawicznie, nie jest łatwo nadążyć za postępem. Technologia stała się nieodłączną częścią naszego życia. Smartfony, tablety, laptopy czy smartwatche umożliwiają nam szybki dostęp do informacji, komunikację z innymi oraz efektywne wykonywanie wielu codziennych czynności. Jednak jak człowiek radzi sobie z nowymi technologiami? Jakie wyzwania niosą za sobą te zmiany oraz jakie są potencjalne zagrożenia z nimi związane?

Korzyści i wyzwania technologiczne Rozwój technologii przyniósł wiele korzyści dla ludzkości. Internet daje nam dostęp do ogromnej ilości informacji, a smartfony umożliwiają łatwy kontakt z innymi i ułatwiają codzienne czynności. Jednak, pomimo licznych pozytywnych aspektów korzystania z nowoczesnych technologii, istnieje także wiele negatywnych konsekwencji, które często są pomijane i lekceważone.

Zagrożenia zdrowia psychicznego Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego (APA) istnieje wiele zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z technologii, zwłaszcza z mediów społecznościowych. Jednym z głównych problemów jest negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u młodych osób. Stałe porównywanie się z innymi, wyśrubowane oczekiwania dotyczące wyglądu czy sukcesu oraz presja społeczna mogą prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości, depresji, a w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych. Często prowadzi to także do zwiększonego poziomu stresu.

Multitasking i rozproszenie uwagi Wielozadaniowość oraz ciągłe przeskakiwanie pomiędzy różnymi zadaniami mogą prowadzić do rozproszenia uwagi oraz trudności w skupieniu się na jednej czynności. Ponadto, długotrwałe korzystanie z technologii może prowadzić do zmęczenia mózgu oraz obniżonej efektywności poznawczej.

Przeciążenie informacyjne Ciągłe bombardowanie informacjami powoduje przeciążenie informacyjne i brak możliwości odłączenia się od obowiązków. W efekcie, osoby korzystające z technologii mogą doświadczać problemów z zasypianiem, odpoczynkiem oraz ogólnym samopoczuciem.

Uzależnienie od mediów społecznościowych Kolejnym zagrożeniem jest uzależnienie od mediów społecznościowych. Ciągła potrzeba sprawdzania powiadomień, serduszek czy komentarzy może prowadzić do zaburzeń snu, braku koncentracji oraz izolacji społecznej.

Cyberprzemoc i cyberprześladowanie APA podkreśla także niebezpieczeństwa związane z cyberprzemocą i cyberprześladowaniem, które mogą prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i psychologicznych u ofiar. Nadmierna ekspozycja na treści negatywne, agresywne lub niewłaściwe, manipulacja, prześladowanie czy szantaż w świecie wirtualnym może pozostawić trwałe ślady na psychice.

Jak zminimalizować negatywne skutki technologii? Aby zmniejszyć negatywny wpływ technologii na nasze samopoczucie, stres i koncentrację, warto zadbać o równowagę pomiędzy korzystaniem z urządzeń a czasem przeznaczonym na relaks i odpoczynek. Warto również rozważyć stosowanie technik redukujących stres, takich jak mindfulness, medytacja czy regularna aktywność fizyczna. Ważne jest również określenie granic w korzystaniu z technologii oraz regularne odłączanie się od urządzeń na rzecz rzeczywistych kontaktów społecznych i relaksu.

Porady w pigułce:

 1. Ustal granice czasu spędzanego przy technologii i przestrzegaj ich konsekwentnie.
 2. Regularnie wykonuj przerwy od korzystania z urządzeń elektronicznych.
 3. Unikaj porównywania się z innymi na platformach społecznościowych i skupiaj się na swoich celach i wartościach.
 4. Stawiaj sobie konkretne cele korzystania z technologii i realizuj je, zamiast tracić czas na przeglądanie contentu bez celu.
 5. Rozwijaj umiejętności interpersonalne i spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi w realnym świecie, nie tylko w wirtualnym.
 6. Przestrzegaj zasady higieny cyfrowej, dbaj o bezpieczeństwo swoich danych osobowych i unikaj szkodliwych treści.
 7. Wyłącz wszystkie powiadomienia, które nie są niezbędne, by uniknąć ciągłego rozpraszania się.
 8. Stosuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe czy joga, aby zmniejszyć stres i napięcie związane z korzystaniem z technologii.
 9. Ogranicz ekspozycję na światło niebieskie emitowane przez ekrany elektroniczne, szczególnie przed snem, aby poprawić jakość snu.
 10. Pracuj nad umiejętnością radzenia sobie ze stresem i napięciem, aby nie sięgać po technologię jako środek złagodzenia emocji.
 11. Znajdź alternatywne formy relaksacji i rozrywki, które nie wymagają korzystania z technologii, np. czytanie książki, spacery na świeżym powietrzu czy rozmowy z bliskimi. Możesz wspomóc się technikami Mindfulness.

Polecajka książkowa:

Jeśli zainteresował Cię temat wpływu technologii na człowieka, serdecznie polecam sięgnąć po książkę szwedzkiego psychiatry Andersa Hansena pt. „Wyloguj swój mózg”, która przedstawia analizę wpływu nadmiernego korzystania z technologii na psychikę człowieka oraz proponuje praktyczne sposoby na odzyskanie kontroli nad własnym umysłem.

Bibliografia: