Wybór Specjalisty w Pomocy Psychologicznej: Przewodnik dla Pacjentów

Psychologist in Lodz

Cześć! 

Jesteśmy studentami – praktykantami w Strefach Rozwoju,  którzy postanowili przygotować dla Ciebie artykuł na temat wyboru odpowiedniego specjalisty w kwestiach zdrowia psychicznego. Na co zwrócić uwagę w poszukiwaniu specjalisty od zdrowia psychicznego? Od czego zacząć swoje poszukiwania? Dzięki naszym badaniom i rozmowom z ekspertami, chcemy dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję w przypadku kryzysu psychicznego lub chęci rozwoju swoich kompetencji, ponieważ zdrowie psychiczne nie zaczyna się dopiero w momencie kryzysu. Można o nie zadbać dużo, dużo… wcześniej!

Czym się różnią: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Każdy z tych specjalistów zajmuje się zdrowiem psychicznym, ale zanim zdecydujesz na konkretnego z nich, warto zrozumieć, jakie są między nimi główne różnice.

  1. Psycholog
    • Wykształcenie: Ukończył pięcioletnie studia psychologiczne z tytułem magistra.
    • Kompetencje: Przeprowadza konsultacje psychologiczne indywidualne lub rodzinne, interwencje psychologiczne, wywiady psychologiczne, wystawia opinie o stanie psychicznym i funkcjonowaniu w różnych obszarach, a także zaświadczenia.
    • Pomoc: Udziela pomocy psychologicznej i może diagnozować przy pomocy różnych narzędzi (testy, kwestionariusze, wywiady, obserwacje). Projektuje ścieżkę pomocową dla Pacjentów – współpracuje ze specjalistami, psychoterapeutami, psychiatrami, fizjoterapeutami i innymi. Praca opiera się na kontrakcie psychologicznym.
    • Uwaga: Nie prowadzi terapii, a interwencje psychologiczne. Za pomocą jego narzędzi możesz popracować nad pogłębieniem motywacji do oczekiwanych zmian, pogłębieniem wglądu w mechanizmy zaburzeń. Zrobić bilans zysków i strat zaistniałych sytuacji i relacji. Spotkania z psychologiem pozwolą Ci unaocznić Twoje mechanizmy, emocje i sposoby radzenia sobie ze stresem.

  2. Psychoterapeuta
    • Wykształcenie: Posiada tytuł magistra oraz dodatkowe czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne. 
    • Kompetencje: Prowadzi psychoterapię, która dotyczy pomocy w identyfikowaniu niekorzystnych zachowań, nawyków i wypracowywaniu skutecznych mechanizmów radzenia sobie.
    • Pomoc: Modyfikacja psychopatologicznych wzorców radzenia sobie. Umocnienie sposobów radzenia sobie z trudnościami. 
    • Uwaga: Psychoterapia jest to praca na głębszym poziomie niż interwencja psychologiczna. Szczególnie potrzebna przy zaburzeniach osobowości. Praca opiera się na kontrakcie psychoterapeutycznym.

  3. Psychiatra
    • Wykształcenie: Sześcioletnie studia medyczne ze specjalizacją psychiatryczną.
    • Kompetencje: Stawianie diagnoz nozologicznych (nozologicznych , czyli medycznych), włączanie farmakoterapii, wystawianie zwolnień lekarskich i kierowanie do szpitala. Jest to jedyny specjalista zdrowia psychicznego, który musi być lekarzem!
    • Pomoc: Jego praca polega na leczeniu objawów, również fizycznych a nie przyczyn leżących w nieadaptacyjnych sposobach radzenia sobie. Do tego potrzebna jest psychoterapia.
    • Uwaga: Jedyny specjalista uprawniony do leczenia farmakologicznego. 


Pamiętaj, Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się szukać pomocy. Możesz samodzielnie zdecydować, do którego specjalisty się udać. Jeśli jesteś w kryzysie, w pierwszej kolejności skonsultuj się z psychologiem, a on pomoże Ci znaleźć dalszą ścieżkę pomocy.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu i życzymy Ci zdrowia psychicznego!

Olivia Rosa,
Adrian Złotowski,
Studenci IV roku psychologii na uczelniach w Łodzi,
Praktykanci w Gabinecie Strefy Rozwoju w Łodzi