Czy Psycholog Wypisze Receptę? – o Kompetencjach Psychologa, Psychiatry i Psychoterapeuty

psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra

Wiele osób zastanawia się na różnicami w kompetencjach psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. Do którego specjalisty się udać? Który pomoże mi w moich problemach? W jaki sposób pracuje psycholog, jak psychiatra, a jak psychoterapeuta?

Psycholog to osoba, która ukończyła jednolite 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Po zdobyciu dyplomu jest zobowiązana do dalszego dokształcania się poprzez różne kursy czy szkolenia. Psycholog zajmuje się wspieraniem w rozwoju osób zdrowych, pomaga przezwyciężać kryzysy, wspiera w trudnych sytuacjach życiowych. Psycholog konsultuje problem z osobą zgłaszającą się. Diagnozuje przeprowadzając wywiady i testy psychologiczne w celu dokonania pomiarów psychicznych i fizycznych. Mierzy takie cechy jak: inteligencja, zdolności, umiejętności. Interpretuje i ocenia wyniki testów. Specjalista ten wydaje opinie i orzeczenia. Prowadzi poradnictwo psychologiczne dla pojedynczych osób, rodzin i grup. Psycholog może prowadzić także zajęcia terapeutyczne indywidualne lub grupowe.

Psychoterapeuta natomiast to specjalista, który po studiach magisterskich (na kierunku psychologicznym/pedagogicznym/lekarskim bądź pokrewnym) ukończył całościowe 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w wybranym nurcie.  Najbardziej popularne nurty, w których kształcą się specjaliści to nurt poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, systemowy, integracyjny, doświadczalno – humanistyczny. Psychoterapeuci prowadzą psychoterapię, której celem jest leczenie zaburzeń u pacjenta. Psychoterapia proponowana jest osobom z problemami psychicznymi np. z zaburzeniami nastroju, z zaburzeniami lękowymi, osobowości, psychotycznymi, uzależnieniami. Psychoterapeuta postrzega pacjenta w koncepcji zdrowia i choroby. Psycholog natomiast pracuje osobami zdrowymi, aby kształtować w nich umiejętności zaspokajania swoich potrzeb i umożliwić dalszy rozwój.

Psychiatra z kolei nie działa nie w relacji pomagania, lecz w relacji leczenia. Jest bowiem lekarzem medycyny po specjalizacji z psychiatrii. Diagnozuje pacjenta i dobiera odpowiednie leczenie farmakologiczne do stanu pacjenta. Przepisuje leki  osobom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, choroba dwubiegunowa, itd. Leczenie farmakologiczne ukierunkowane jest na wyciszenie objawów, dzięki czemu pojawia się przestrzeń do pracy nad przyczyną zaburzenia. Wobec tego często pacjenci z problemami psychicznymi korzystają z leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego jednocześnie. Współpraca między pacjentem, psychiatrą a psychoterapeutą uskutecznia proces leczenia.

Bibliografia:

  1. Paluchowski, W. J. (2012). Kompetencje diagnostyczne psychologa i ich obraz. Czasopismo Psychologiczne, 18(1).
  2. Sterna, W., & Murawiec, S. (2019). Współpraca psychiatry i psychoterapeuty – zagadnienia praktyczne. Psychoterapia, 3.