Wielu uczniów i studentów zastanawia się nad tym, czy nauka może sprawiać przyjemność, a przy tym przynosić oczekiwane rezultaty. Poniższy tekst zawiera kilka zasad, które możesz wprowadzić, aby uzyskać upragnione efekty. Przedstawione techniki wpisują się w model efektywnej nauki.
Przed nauką zadbaj o przygotowanie do niej. Stwórz przyjazną sobie przestrzeń. Jeśli potrzeba uporządkuj biurko, przygotuj potrzebne książki, materiały, pomoce. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, przewietrzenie pokoju. Przygotuj sobie coś do picia. Pamiętaj, aby również zadbać o swoje potrzeby, nawet te najprostsze. Proces nauki wymaga od organizmu dużego zaangażowania, dlatego trzeba być do niego przygotowanym. Zadbaj o zminimalizowanie czynników rozpraszających, dobrym pomysłem będzie wyciszenie telefonu lub wyłączenie Internetu.
Kiedy będziesz już gotowy, zapisz na kartce swoje cele na dany dzień. Czego chcesz się nauczyć, ile materiału powinieneś przyswoić, aby zdążyć się przygotować, np. do egzaminu? Zalecane jest rozłożenie materiału w czasie i wyznaczenia sobie celów miarodajnych i możliwych do spełnienia. Cele niezbyt wygórowane będą motywować Cię do nauki. Wyznacz swoje priorytety. Pomyśl, od czego zacząć naukę, co jest najpilniejsze.
Pamiętaj o tym, aby ustalić sobie czas intensywnej nauki i czas odpoczynku. Zalecaną metodą jest pracowanie w etapach: 25-30 minut nauki i 10 minut przerwy. Możesz ustawić sobie budzik kontrolujący Twój rytm lub użyć dedykowanych do tego aplikacji. Zadbaj o to, aby przerwa była dla Ciebie atrakcyjna i pomogła Ci w regeneracji umysłu. Może dobrym pomysłem będzie krótki spacer lub rozmowa z kimś bliskim?
Przedstawiłam okoliczności efektywnej nauki, ale nasuwa się pytanie w jaki sposób przyswajać wiedzę. Samo czytanie tekstu może nie być dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest zbyt mało angażujące. Postaw na rozpracowywanie fragmentu materiału zdanie po zdaniu. Podkreślaj najważniejsze informacje, a z nich twórz mapę myśli. Mapa myśli to mnemotechnika. Stwórz ją, zapisując kluczowe słowa na dużej kartce papieru, kolejno łącząc ze sobą hasła ze sobą powiązane. Zobacz przykładowe mapy myśli w Internecie – z pewnością Cię zainspirują.
Pamiętaj, że mapa myśli jest metodą, w której liczy się dowolność i kreatywność. Możesz użyć kolorowych mazaków, jeśli jesteś wzrokowcem.
Bardzo ważne jest robienie notatek podczas nauki – oprócz mapy myśli, możesz stworzyć notatkę w formie pytań i odpowiedzi. Poczuj się jak nauczyciel i przygotuj pytania sam dla siebie. Następnie zadawaj je sobie zakrywając odpowiedzi. Kolejno możesz zakryć pytanie, zobaczyć odpowiedz i na je podstawie przypominać sobie, jakie było pytanie przyporządkowane do tej odpowiedzi. Pozwól swojemu mózgowi trochę się nagimnastykować, a on na pewno Ci się za to odwdzięczy.
Kolejnym aspektem skutecznej nauki są częste powtórki. Przy powtarzaniu zakryj odpowiedzi i spróbuj najpierw przypomnieć sobie treść “z głowy”. Kolejno sprawdź poprawne odpowiedzi. Jeśli w czasie nauki przygotowałeś mapę myśli, zerkaj na nią i opowiadaj sam do siebie, co się na niej znajduję i co się z czym łączy. Następnie, zakryj mapę i opowiedz o niej z pamięci. Istotne jest, aby powtórzyć materiał zaraz nauce, godzinę po nauce, a następnie kolejnego dnia i za kilka dni. Takie rozłożenie powtórek w czasie jest bardzo skuteczne.
Ważne jest, aby próbować nowych metod nauki, które będą angażujące. Pamiętaj też o tym, aby wykazywać się wobec siebie cierpliwością i wyrozumiałością. Nauka to wymagający proces, jednak z wykorzystanie odpowiedniej techniki potrafi sprawiać nie lada przyjemność! Poszukaj w Internecie inspiracji do nauki w postaci mnemotechnik, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
oprac. Patrycja Kołtunik-Jaworska